/banners/newbanner/legenda2.jpg /banners/newbanner/legenda4.jpg

Legenda

Legenda głosi, że Spichlerz, w którym obecnie znajduje się Hotel kryje w sobie bardzo cenną tajemnicę. Wiąże się ona z momentem tuż przed jego powstaniem, kiedy nad brzegiem Motławy stało tylko kilka drewnianych bud.

W połowie XVIII wieku do Gdańska przyjechał człowiek mówiący w obcym języku, który wiózł na wozie drewnianą skrzynię. Oglądał się na nią dość często, jakby w obawie, że ją straci. Wynajął w mieście pokój w kamienicy znajdującej się blisko Zielonej Bramy, a skrzynię zabrał ze sobą. Ktoś jednak zauważył, że musi to być cenny ładunek i nocą, kiedy miasto zasnęło, włamał się do pokoju cudzoziemca i ukradł skrzynię. Ten jednak miał czujny sen i gdy zamykały się drzwi za włamywaczem, zaczął wołać o pomoc. Kamienica ożyła i wnet zaczął się pościg. Złodziej pomknął przez most i ukrył się między drewnianymi budami po drugiej stronie rzeki. Pościg jednak trwał dalej. Złodziej zauważył wykopany w ziemi rów.

Wrzucił do niego skrzynię i zakopał. Ścianę szopy oznakował nacięciami nożem i spokojny już odszedł, mijając szukających zbiega ludzi. Wrócił rano, ale wokół kręciło się zbyt wiele osób, więc odszedł z niczym. Wieczorem nie miał już sposobności powrotu, bo statek którym przypłynął, odpływał właśnie spod Żurawia. Pomyślał, że wróci po swój skarb zakopany głęboko w ziemi. Jednak przez kolejne trzy lata pływał po innych morzach i dopiero którejś jesiennej nocy dotarł znów na miejsce. Noc była pochmurna i trudno było wypatrzeć cokolwiek po drugiej stronie rzeki. Rano ruszył na poszukiwanie skarbu, wyposażony w łopatę. Jakież było jego zdziwienie, gdy zamiast drewnianych szop ujrzał wielką, murowaną budowlę, spichlerz.

Cudzoziemiec, który został tak niecnie obrabowany wiózł dla Króla Stanisława Augusta kolekcję mało znanych dzieł Rembrandta, które zakupił dla niego mistrz Marcello Bacciarelli.

Nie zostały one nigdy odnalezione, a to pewnie z tej przyczyny, że nigdy nie prowadzono prac ziemnych pod nie podpiwniczonym spichlerzem.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij